sobota, 19 maja 2012

A jeśli nie Madryt, to co? Czyli subjektywny mini przewodnik po okolicach Madrytu, część pierwsza: TOLEDOMadryt to miasto, które urzeka od pierwszego wejrzenia nie tylko swoją unikalną architekturą, ale chyba przede wszystkim tętniącą życiem atmosferą. Nie mniej jednak dla tych, którzy mogą lub wolą przeznaczyć czas i sily na odkrywanie miejsc niedaleko Madrytu  czekają bardzo mile niespodzianki!

Garść pomysłów na zorganizowanie wycieczek niedaleko Madrytu

Wycieczki, które proponujemy naszym gościom przyjeżdzającym  do nas po raz pierwszy, obejumją  zazwyczaj następujące atrakcje:

1. Toledo
2. Segovia (Urokliwe miasto z główną atrakcją turystyczną w postaci akweduktu rzymskiego zbudowanego ok. 100 r. n.e .Na obiad polecana specjalność regionu: młode prosię, tzw ''cochinillo'')
3. San Ildefonso de La Granja (Dawna letnia posiadłość monarchów hiszpańskich znana ze swoich pięknych ogrodów, a przede wszystkim z pokazów, które organizuje się dwa razy do roku, gdzie uruchomiane są imponujące fontanny)
4. El Valle de los Caídos (Spektakularne widoki, mocna dawka wspólczesnej historii Hiszpanii)
5. El Escorial  (Ogromny rozmach, wspaniałe widoki, miejsce, gdzie spoczywają szczątki większości monarchów hiszpańskich, zdjęcie na głównej stronie Zapisków)
Kontrowersyjna El Valle de Los Caídos.


 Inne znane turystyczne wypady w okolicach Madrytu można też  zorganizować do takich miast jak  Avila, Alcalá de Henares, Aranjuez i Chinchon.  

TRASY

Na zobaczenie wszystkich wymienionych powyżej miejsc możemy przeznaczyc od dwoch do czterech dni, w zależności od naszych zasobów czasowych i środku transportu. Polecam poruszać się samochodem ze względu na piękne górskie widoki na trasie Madryt/Segovia, nie mniej jednak wszędzie można dojechać pociągiem lub autobusami.

Perła Hiszpanii: TOLEDO

Toledo oddalone jest o okolo 70 kilometrów od Madrytu i jest stolicą regionu Castilla-La Mancha.  Gwóźdź programu dla każdego z naszych gości, polecane w przewodnikach jako ‘’perla’’ Hiszpanii, której nie można nie zobaczyć –  zapiera dech w piersiach i mimo, że byłam tam już wiele razy, wciąż odkrywam w tym pięknym miejscu  coś nowego. Jedyny minus Toledo to jego popularność wśród turystów, dlatego najlepiej udać się tam w środku tygodnia i poza sezonem świąteczno-wakacyjnym, aby móc się delektować zwiedzaniem bez tłumów i kolejek.

Centrum dawnej stolicy Hiszpanii polożone jest na wysokości stu metrów,  nad rzeką Tajo. Krążąc wąskimi, brukowanymi uliczkami miasta, w których można (i należy!) się zgubić, dość szybko zdajemy sobie sprawę z jednej z jego najbardziej znanych cech: Toledo to miasto ‘’trzech kultur’’, które lączy w sobie wplywy chrześcijańsko-żydowsko-arabskie. Dlatego też nikogo nie powinno zdziwić, że  katedra, synagoga i meczet prawie ze sobą sąsiadują. 

Jak dojechać

Jeśli wybierzecie transport samochodem, weźcie pod uwagę fakt,że za parking w CENTRUM trzeba zapłacic co najmniej 10-12 euro za parę godzin. Niższe opłaty pobierane są przed wjazdem do starego miasta, gdzie dostępny jest parking publiczny pod gołym niebem. Stamtąd można przejść się do centrum pieszo lub podjechać autobusem.

Pociągiem można dojechać z Madrytu bardzo szybko z dworca kolejowego ATOCHA. Podróż trwa ok 40 minut. Z dworca  w Toledo trzeba przesiąść się w miejski autobus, który dowiezie nas na sam plac Zocodover, skąd będziemy mogli zacząć naszą wycieczkę po starym mieście. Uwaga: nie polecam tam jeść obiadu, gdyż jest to typowe miejsce dla turystów i jedzenie jest średniej jakości.

Co i gdzie zjeść?

Za każdym razem, kiedy jedziemy do Toledo odwiedzamy naszą restaurację-tapas bar Abadía:

Polecam w szczególności tapas, są wyborne i przystępne cenowo. Naszym gościom szczególnie smakuje dziczyzna, typowa zreszta dla regionu La Mancha (mięso jelenia, dzika, przepiórki, bażanta, itp). Jedyna rzeczą, która może przeszkadzać jest dość wolna obsługa, ale jeśli macie czas i ochotę na dobre jedzenie, to naprawdę polecam.
Abadia jest podzielona na dwie części. W pierwszej nie trzeba rezerwować stolika, tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na przydzielenie miejsca. Tu mozna zamawiać tapas. Natomiast w drugiej  części znajduje się restauracja i warto zamówić stolik co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem. Abadía jest bardzo popularna wśród tubylców i wtajemniczonych turystów, więc jeśli nie zrobicie rezerwacji,  trzeba się nastawić na stanie w kolejce po stolik. 

Torrijas
Typowym deserem w Toledo, szczególnie w okresie wielkanocnym,  TORRIJAS, czyli smażony chleb w panierce z mleka i cynamonem.  Polecam miłą kawiarenkę Las Monjas (ulica Santo Tomé, 2), gdzie można uraczyć się takim deserem lub wybrać opcję  uniwersalną, czyli CHURROS z czekoladą (też przetestowaliśmy, bardzo smaczne). Ciekawostką jest wybór herbat, można na przykład napić się yerba mate, co jest dość nietypowe dla hiszpańskich kawiarni.
ATRAKCJE Toledo

Dokładny opis atrakcji Toledo pozostawię przewodnikom, ja tylko zaproponuję przykładowy szlak wycieczki, który obejmuje moje ulubione miejsca.
Zaczynamy na placu ZOCODOVER. Stąd możemy iść w kierunku KATEDRY, po drodze podziwiając charakterystyczne uliczki Toledo . Niedaleko katedry, przy ratuszu,  mieści się INFORMACJA turystyczna. Stamtąd mamy już pod ręką prawie wszystkie atrakcje Toledo, więc z mapą  zdobytą w punkcie turystycznym i nie będziecie mieć problemu z zaplanowaniem dalszej trasy.
Glówne i absolutnie nie do przegapienia punkty w Toledo to:

KATEDRA w Toledo jest jedną z trzech najpiękniejszych w Hiszpanii obok tej w Sevilli i Salamance. Ciekawą, i jak dotychczas przeze mnie nie rozwiązaną zagadką, jest obecność obrazu, który do złudzenia przypomina Matkę Boską Częstochowską z charakterystyczną szramą na policzku. Wstęp platny, ok 7 Euro za osobę. W Katedrze można też podziwiać obrazy tak znamienitych malarzy jak Rubens, El Greco,  Goya czy Velazquez.
ALCAZAR, mieszcący się o parę kroków od placu Zocodover, w którym znajduje się zabytkowa biblioteka, niestety nie wiem, czy nada jest w remoncie, ale na pewno można  wjechać na ostatnie piętro i stamtąd podziwiać panoramę na Toledo oraz napic się kawy. 
Inne obowiązkowe punkty wycieczki to:
Mezquita del Cristo de la Luz, meczet, który powstał w 10 wieku.
Iglesia de Santo Tomé, czyli kościół Świętego Tomasza, gdzie znajdziemy chyba najbardziej znane dzieło El greco’’El entierro del Señor de Orgaz’’  Pogrzeb hrabiego Orgaza Poszukajcie mężczyzny, który, jako jedyny z całego tłumu, patrzy w naszym kierunku. To autoportret samego El Greco. Przejmujący obraz.
Dom El Greco, muzeum, w którym zebrano wiele dzieł znanego malarza, ostatnio jek bylismy znajdował się niestety w remoncie
Museo Sefardí (Synagoga ‘’del Tránsito’’), wstęp płatny ok 2euro
Puertas de Bisagra, del Sol, Alfonso VI, Cambrón, czyli bramy, przez które się wjeżdza do miasta

Ciekawostki

Jeśli znacie dobrze hiszpański, bardzo polecam nocne wycieczki z przewodnikiem po Toledo. My byliśmy już na takich eskapadach dwa razy i bardzo się nam podobało.
http://www.vivetoledo.es/Itinerarios_noche.php
Oprócz typowych atrakcji przewodnikowych polecam zajrzeć do ‘’hotelu’’ PARADOR w Toledo (wiecej piszę o tzw. paradores tu). Warto wstąpić tam choćby na kawę, gdyż widoki, jakie się z niego rozpościerają są naprawdę imponujące.Jedyny problem to dojazd, gdyż znajduje się na wzniesieniu po drugiej stronie miasta. Samochodem to kwestia 10/15minut, ale nie wiem czy można  tam dojechać autobusem. Inna opcja to przejechać się turystycznym ‘’tramwajem’’, który odchodzi z placu Zocodaver. Objedziemy nim całe stare miasto i wjedziemy aż pod sam Parador, aczkolwiek nie można z niego wysiadać w trakcie podróży.
MAPA Toledo, którą można dostać w punktach informacyjnych do ściągnięcia na
http://www.toledosefarad.org/TOLEDO/PlanoToledo.pdf

Na koniec

Według mnie cały urok Toledo polega nie tyle na zwiedzaniu zabytków, co na krążeniu po uliczkach starego miasta zarówno w dzień jak i w nocy, szczególnie jeśli sprzyja nam pogoda. Miasto ma naprawdę unikalną atmosferę, która sprawia, że opuszczając je obiecujemy sobie, że jeszcze do niego kiedyś wrócimy...

Brak komentarzy: